Je Mexiko (ne)bezpečné?

25.07.2017

 Jedna z nejčastějších otázek na kterou se nás ptáte je jestli je Mexiko bezpečné, i naopak nebezpečné. 

Sepsali jsme pro vás několik tipů, jak se v Mexiku a v Cancúnu pohybovat.

V Mexiku, tedy především na Yucatanském poloostrově, můžete být v pohodě. Ročně sem jezdí desetitisíce turistů a prožívají svůj pobyt v naprostém klidu a radosti.

Cancún a Mayská riviéra jsou v Mexiku nejdůležitější turistickou oblastí. Z hlediska bezpečnosti a kvality služeb jim celosvětově patří nejvyšší hodnocení. Nejlepší ochranou proto je zůstat vždy na rušnějších ulicích, v residenčních soukromých zónách chráněných 24 hod vrátným, hotelových resortech i turistických oblastech.

Je bezpečné jezdit v Cancunu autobusem a je to zážitek, který by měl zažít každý kdo do Mexika zavítá .Pokud se rozhodnete jet do nějaké části, kterou neznáte, zeptejte se místních, nebo Čechů, kteří oblast znají. Stejně jako všude je nutná opatrnost.

Zde je několik tipů, jak omezit problémy v Mexiku na minimum. Dodržujte následující doporučení a určitě si dovču užijete nejen v klidu, ale také v pohodě :)

1. Pokud víte, že je nebudete potřebovat, ponechejte většinu svých peněz, své doklady, víza, letenky, apod. v podepsané a zalepené obálce ve vašem pokoji. Ideálně si nechte vystavit na úřadu dva pasy. Jeden můžete nechat v ČR a při krádeži vám ho může někdo zaslat, nebo případně pokud zůstáváte pouze na jednom místě ubytováni, můžete ho nechat na svém pokoji. Udělejte si vždy fotokopie Vašich dokladů a ty noste u sebe namísto originálu.

2. Cenné věci, které nepotřebujete, hodinky, drahé kabelky, šperky nechte v pokoji.

Je to většinou bezpečnější, než kdybyste je nosili s sebou. (Pozor: Majitelé ubytování či hotelů za ztráty z pokojů nezodpovídají.)

3. Peněženku noste malou a nenápadnou.Můžete si pořídit pásovou peněženku pod oblečení a tam mít i svůj pas. Informujte svoji banku o tom, že cestujete do Mexika. V hotovosti s sebou noste menší částky (do 100 USD).

4. Berte si sebou starší, klidně ošklivý batoh a kabelky nevýrazné barvy. Nelákáte zbytečně pozornost.

5. Vyhněte se opuštěým ulicím, především v noci.

6. V autě nikdy nenechávejte svůj pas, cennosti ani na hlídaném parkovišti.

7. Na pláž noste pouze nejnutnější věci. Vždy mějte na dohled vaše věci, když se koupete.

8. V případě, že by jste byli okradeni, kontaktujte konzulát v Cancunu i velvyslanectví v Mexico city.

9. Mexičané jsou velmi milí a přátelští. Jsou velmi ochotní vám s čímkoliv pomoc a myslí to upřímně. V Cancunu vám často nabídnou své služby místní prodejci. Pokud si budete chtít něco koupit, vždy smlouvejte.

10. Pokud chcete udělat pár fotek mísních Máyu, vždy se zeptejte o svolení. Můžou po vás chtít za fotku zaplatit. Pokud vám naznačí, že jim to není příjemné, respektujte to.

Etiketa a slušné vychování je pro Mexičany důležitá. Naučte se alespoň pár základních vět ve španělštině jako je Děkuji - Gracias, Dobrý den- Buenos Días, Nashledanou- Hasta Luego, Prosím- Por favor. Uvidíte, jak vám to otevře dveře kamkoliv.

11. V Mexiku jsou mnohem více konzervativnější než u nás. Vidět nějakou Mexičanku "nahoře bez" se nám ještě nepodařilo. A proto jako cizinci respektujte jejich kulturu a odlišné tradice a topless si nechejte na pláže, kde jste sami.

12. Ženy cestující sami do Mexika jsou hlavně v Cancunu v bezpečí. Sem tam na vás možná nějaký mladík pokřikne "Holá Guapa" (Ahoj krásko), ale nic víc si nedovolí, pokud to nedovolíte vy sami. Muži jsou velmi respektující a laskaví. Pokud budete respektovat styl oblékání a kraťoučké mini sukně a šortky necháte doma, můžeme vám zaručit, že jste v Mexiku v bezpečí. 

Stopování v Mexiku není příliš bezpečné, proto se tomu samotné ženy vyhněte.

13. Je bezpečné jezdit v Cancunu autobusem i taxikem. Autobus vám jede přímo před hlavním vchodem naší residence. A zastaví tam kde si řeknete.

Taxi si můžete zavolat přímo do naší residence, číslo vám rádi sdělíme. Ten vás pak zaveze na letiště, na pláž nebo kam budete potřebovat přímo od domu. Druhá varianta je taxi si chytnout před hlavní bránou residence. Je to také bezpečné. Večer si taxi můžete zavolat nebo si jej zastavit na ulici. Doporučujeme na hlavních rušných ulicích. Nepřibírejte do taxi nikoho dalšího. Řekněte, že raději vystoupíte (Bajo).

14. Pokud jste si půjčili auto, dodržujte rychlost a zvykněte si na místní divoký styl jízdy. Zvykem je na semaforech počkat, i když skočí zelená, a pohnout se až o několik sekund později.

Policisté podle značek vědí, které auta jsou z půjčoven a od jejich řidičů rádi inkasují. Pokud se z takové situace nedokážete vymluvit, sjednávejte a zaplaťte jim co nejméně.